Voor de boeren in Kethel met hun boerderij midden in het dorp, was het niet vanzelfsprekend dat zij hun land bij de boerderij hadden. In het voorjaar en de zomer was het zeker tweemaal per dag de koeien melken en eventueel bijvoeren, dus lopend met het karretje met melkbussen, melkkrukje, emmers, voer en een goed humeur over het dorp naar het land.
1952
2007
De boer op weg naar het land buiten het dorp, met op de achtergrond de winkel van Piet van Beurden waar hij even stopte om zijn rokertje te halen.
Wat was het makkelijker de naam van het land en het pad er naar toe, de naam van de betreffende boer te geven.
Het ‘Laantje van Rip’ begint bij het einde van het Noordeinde op de splitsing Harreweg en Laan van Spaland. Voor 1945 was het laantje van Rip uitsluitend toegankelijk voor de boeren naar hun weilanden. Na 1945 is er een kolas pad (verhard pad van afval uit de kolenkachel) aangelegd door mensen van de werkverschaffing of wel langdurig werkelozen. Het laantje bestaat nog met haar knotwilgen, maar aan de einder ziet men nu woningbouw.
Verleden
Heden
Noordeinde toen
en
in 2007
Aangekomen in het laantje moesten de koeien ‘aangehaald’ worden om in de ‘bocht’ gemolken te worden. Dat gebeurde tweemaal per dag, vroeg in de morgen tussen vijf en half zes en ‘s middags na de thee, rond een uur of vier. Eventueel een touw om de achterpoten van de koe, om geen schop van de koe te krijgen met als gevolg een emmer melk verloren, het melkkrukje om op te zitten en aan de slag, een kunst apart om met ritmische bewegingen de emmer melk vol te krijgen.
Het handmatig melken van koeien gebeurt niet meer in Kethel, de meeste boeren zijn vertrokken of uitgemolken en genieten van hun welverdiende rust. Bovendien was het te arbeidsintensief, niet altijd hygienisch en de landerijen in Kethel zijn volgebouwd met woningen.
In Midden Delfland zijn overigens nog prachtige landerijen met koeien te bewonderen.
mijn ned naam is E.van Pelt geb 17-08-1953 te Schiedam
zelf ben ik geboren in het beton van de hongerput de eerste huizen blokken van de wijk nieuwland doch op 13 jarige leeftijd kwam ik in contact met het dorp Kethel door de dochters van de Lange met wie ik op school zat.De liefde voor de meiden van de lange is reeds lang vervlogen de voorliefde voor het dorp echter niet.ondanks dat ik 20 jaar niet meer in ned woonachtig ben blijft het dorp ketheliets speciaals iets echts.Ben erg blij met uw site
Beste E. van Pelt,
Ik ben altijd blij met een reactie, dat geeft mij nog meer inspiratie om door te gaan met mijn weblog. Blijf hem af en toe bezoeken. En mocht u een keer in Kethel komen ben ik altijd bereid u een dorpswandeling aan te bieden.
Groet Adrie Broeren-Rip
Geachte mijnheer/mevrouw,
Ik ben op zoek naar gegevens over de boerderij Woudweg 157. Tenminste dat was het adres in 1891-93, ik weet niet wat het adres nu is.
Dit was de boerderij, een melkveebedrijf, van mijn overgrootvader, Frans Christiaan de Ronde. Ik ben op zoek naar gegevens over het bedrijf, bijvoorbeeld grootte, aard van het bedrijf, hoeveelheid werknemers, bouwjaar en verbouwingen etc.
Ook ben ik op zoek naar gegevens over de familie De Ronde, er hebben er meerdere gewoond in Kethel. Waren zij bijvoorbeeld actief in verenigingen, de boerenleenbank etc?
Hopelijk kunt u mij wat op weg helpen. Alvast hartelijk dank.
Otto Cox
Leiden
coxhaak@xs4all.nl
Beste Otto Cox,
Voor diepgaand onderzoek, zowel over panden als personen, verwijs ik mensen altijd naar het gemeente archief Schiedam. Op internet kan ook al gezocht worden via het gemeente archief en dan doorklikken naar schiedamgen. en dan kan specifiek op Kethel zoeken. Een Midden Delfland groep is een paar jaar geleden bezig geweest boerderijen in Midden Delfland in kaart te brengen mogelijk zit de boerderij Woudweg 157 daar ook bij, ik ben even vergeten hoe deze groep heet. Het was n.a.v Het jaar van de boerderij in 2003 of 2004. Ik zal het bij mij thuis ook nog nazoeken en dan hoort u van mij.
De naam De Ronde komt mij wel bekend voor als boerenfamilie in de Woudweg of wel 1e Veen (volksmond). Helaas kan ik het niet meer aan mijn vader vragen, maar ik zal bij mijn broer navraag doen.
Zodra ik iets meer weet, hoort u van mij, groet Adrie